Optimal Media
  Ultima ora
18.05.2012

Contract intre Aeroporturi București S.A. si doua firme internationale pentru Aeroportul Henri Coandă

Compania Națională Aeroporturi București S.A. (CNAB) a semnat, astăzi, contractul de asociere cu doi dintre liderii mondiali în industria de Travel Food & Beverage – Autogrill S.p.a. şi cea de Travel Retail – Millenium-Heinemann. Asocierea este considerata un pas important în alinierea Aeroportului Henri Coandă la practica europeană de exploatare a spațiilor comerciale din aeroporturi.


În martie 2011, odată cu aderarea României la spațiul Schengen, este prevăzută finalizarea primei faze a investiţiei în spaţiile ce fac obiectul asocierii.


Procedura de selecţie a ofertelor a fost lansată în noiembrie 2008, având ca obiectiv principal implementarea unei strategii comerciale funcţionale şi arhitectonice integrate la Aeroportul Henri Coandă în ceea ce priveşte activităţile de Travel Food & Beverage și Travel Retail, şi sporirea veniturilor non-aeronautice ale CNAB.


Vor fi folosite subsidiarele locale ale grupurilor Autogrill și Heinemann, ceea ce presupune beneficii directe şi imediate pentru economia şi forța de muncă locală”, a declarat Tudor Jidav, directorul general al CNAB.


Pe ce venituri mizeaza Aeroporturi București S.A.


În urma asocierii, profiturile CNAB sunt estimate la 3,197 milioane de euro în anul 2015, respectiv 5,127 milioane de Euro în anul 2020. Indiferent de performanţa financiară a asocierii, CNAB va încasa o sumă minimă, raportată la numărul de pasageri care tranzitează Aeroportul Henri Coandă de 2,269 milioane de Euro în anul 2015, respectiv de 2,925 milioane de Euro în anul 2020, mai precizeaza contractul recent incheiat.


Compania Naţională Aeroporturi Bucureşti asigură managementul şi coordonarea operaţională a celor două aeroporturi aflate în zona Capitalei şi a fost înfiinţată prin fuziunea Companiei Naţionale "Aeroportul Internaţional Henri Coandă Bucureşti” cu Societatea Naţională "Aeroportul Internaţional Bucureşti Băneasa - Aurel Vlaicu” în februarie 2010. Sistemul aeroportuar procesează aproximativ 75% din întregul trafic aerian al României. În 2010, circa 5 milioane de pasageri vor beneficia de serviciile Aeroportului Henri Coandă, alte 2 milioane de pasageri urmând a tranzita Aeroportul Aurel Vlaicu, cifra de afaceri a companiei fiind estimată la 110 milioane euro.


Cine sunt partenerii?


Millenium Pro Design face parte din grupul Heinemann, grup având o experienţă de 117 ani pe piața internaţională de vânzare cu amănuntul pentru călători. Grupul Heinemann îşi desfăşoară în prezent activitatea în domeniul distribuției de bunuri către 1.000 operatori duty-free din 70 de țări. În ceea ce priveşte vânzarea cu amănuntul, grupul Heinemann este prezent în 47 de aeroporturi internaționale din 18 țări, cu un număr de 228 de magazine, având o suprafață de vânzări de 50.000 mp şi un număr mediu de 150.000 de clienţi pe zi. Prezent pe piaţa din România din 2003, Millenium – Heinemann operează în aeroporturile din Bucureşti (Henri Coandă şi Aurel Vlaicu), Cluj, Timișoara şi Sibiu, având peste 120 angajaţi. Grupul Heinemann este numărul 1 European şi numărul 3 mondial pe piaţa de Duty-Free şi Travel Retail.


Autogrill a fost primul operator din lume a serviciilor de alimentaţie publică şi retail în acest sector. Astăzi, Autogrill reprezintă numărul unu mondial în sectorul Travel, având un portofoliu de peste 350 de mărci internaţionale, naţionale şi locale, proprii şi francizate, fiind prezent pe 5 continente, în 42 de țări şi 1.200 locații. Compania, listată la Bursa din Milano (Lond Stock Exchange Group), a raportat pentru anul financiar 2009 o EBITDA în valoare de 606.3 milioane Euro.


Optimal Media


Categorii
Actualitate
Politic
Economic
Social
Optimal Antidrog
Tema saptamanii
Stiri interne
Justitie & Afaceri Interne
Externe
Apărare
Administratie
Prim plan
Reportaj
Accente
Sănătate
Opinii
Cultură, educaţie
Media, publicitate
Derapaje
Campanii sociale
Sport/Turism
Romania asa cum este
Dosare istorice
Divertisment
Filme
Filmulete haioase
Joburi
Romanii de pretutindeni
Student Press
Timp liber
Stiri ultima ora
vPonta, aplicatie pentru cresterea gradului de transparenta a deciziilor premierului (Video)
Premierul Victor Ponta a lansat, miercuri, aplicatia "vPonta", construita pe platforma Apple. Aplicatia care poarta numele premierului va putea fi folosita de utilizatorii de iPhone si iPad, si va putea permite un acces mai mare la inforamatiile prezentate pe contul de Facebook al primului ministru si pe pagina personala de web.
Abonare Newsletter
Nume:
E-mail:

PRODUCTII VIDEO ALE COMPANIEI OPTIMAL MEDIA SOLUTION Tel. comanda: 0722344124, e-mail: redactie@optimalmedia.ro

Acasa Companie Editoriale Publicaţii Martor Ocular Redacţie Contact
Promovat de Director Web Director WEB Gratuit PubTV
Actualizat:Zilnic, ISSN 2069 – 0045
Continutul acestui site este proprietatea Optimal Media Solution.
Este interzisa republicarea sau redistribuirea continutului fara mentionarea sursei.