Ministrul austriac de Interne, Maria Fekter, a reconfirmat, miercuri, la Bruxelles, faptul ca tara sa sprijina România şi Bulgaria, astfel incat ambele ţări să adere la spaţiul Schengen în 2011. Fekter a afirmat ca Austria nu va tine cont de semnele de intrebare pe care Franta si Germania le ridica in legatura cele doua tari si cu data aderarii.
Ministrul Fekter a arătat că România şi Bulgaria sunt pregătite să adere la Schengen, chiar dacă mai au de rezolvat probleme privind corupţia. "Cele două ţări trebuie să facă eforturi mai mari în lupta împotriva corupţiei, însă nu am nici o îndoială că acestea au ajuns la standarde ridicate durabile şi sunt foarte bine pregătite să adere la Schengen. De asemenea, nu există nici un dubiu în ceea ce priveşte faptul că Austria va evalua foarte strict gradul de pregătire al celor două ţări", a declarat Maria Fekter, citata de Agerpres.
Prezent la reuniunea JAI, ministrul roman Traian Igas va prezenta stadiul procesului de pregătire a României pentru intrarea în Spaţiul Schengen, progresele înregistrate, precum şi etapele care vor fi parcurse conform calendarului de aderare.
Petre Craciun