Optimal Media
  Administratie
28.05.2010

ANFP lansează Programul de Formare Specializată destinat înalţilor funcţionari publici - 2010

Programul este destinat persoanelor interesate de ocuparea funcţiei publice de înalt funcţionar public (prefect, subprefect, secretar general, secretar general adjunct, inspector guvernamental), conform legislaţiei în vigoare. Potrivit Legii nr. 188/ 1999 privind Statutul funcţionarilor publici, absolvirea acestui program reprezintă o condiţie obligatorie pentru a ocupa această funcţie publică.
Cifra de şcolarizare pentru anul 2010 este de 200 de locuri. Programul, care va fi structurat pe module, urmează să trateze o tematică multiplă, stabilită pe baza priorităţilor guvernamentale. Programul se organizează anual de către ANFP, admiterea realizându-se în baza unui concurs naţional.


Obiectivul programului vizează dezvoltarea carierei manageriale a viitorilor înalţi funcţionari publici, obţinerea de competenţe şi abilităţi necesare susţinerii şi continuării procesului de reformă a administraţiei publice româneşti. 


“Înţelegând impactul economic pe care actuala criză îl are implicit asupra administraţiei publice, ANFP oferă acest program de formare specializată prin implicarea unor costuri minime pentru participanţi. Vreau să subliniez diferenţele majore dintre taxele percepute anul trecut şi cele percepute anul acesta (taxa de înscriere de la 900 lei la 60 lei şi taxa de şcolarizare de la 8600 lei la 1500 lei).


Vreau să îi asigur pe toţi participanţii de faptul că vor beneficia de o pregătire corespunzătoare nevoii de modernizare a administraţiei publice româneşti”, a declarat preşedintele ANFP, Andras Szakal.


Informaţii referitoare la perioada de înscriere, documentele necesare înscrierii, bibliografie şi taxa de şcolarizare pot fi consultate pe site-ul www.anfp.gov.ro.


Optimal Media

captcha reîncarcă imaginea
Categorii
Actualitate
Politic
Economic
Social
Optimal Antidrog
Tema saptamanii
Stiri interne
Justitie & Afaceri Interne
Externe
Apărare
Administratie
Prim plan
Reportaj
Accente
Sănătate
Opinii
Cultură, educaţie
Media, publicitate
Derapaje
Campanii sociale
Sport/Turism
Romania asa cum este
Dosare istorice
Divertisment
Filme
Filmulete haioase
Joburi
Romanii de pretutindeni
Student Press
Timp liber
Stiri ultima ora
Un nou post de secretar de stat la MAI (surse)
Potrivit realitatea.net, in MAI ar urma sa se infiinteze un nou post de secretar de stat pentru relatia cu Parlamentul. Numele care se vehiculeaza pentru aceasta functie este cel al lui Şerban Nicolae, care a mai detinut o functie similara in perioada 2009, in timpul guvernarii PDL-PSD. Nicolae este un apropiat al fostului presedinte Ion...
Abonare Newsletter
Nume:
E-mail:

PRODUCTII VIDEO ALE COMPANIEI OPTIMAL MEDIA SOLUTION Tel. comanda: 0722344124, e-mail: redactie@optimalmedia.ro

Acasa Companie Editoriale Publicaţii Martor Ocular Redacţie Contact
Actualizat:Zilnic, ISSN 2069 – 0045
Continutul acestui site este proprietatea Optimal Media Solution.
Este interzisa republicarea sau redistribuirea continutului fara mentionarea sursei.