Guvernul renunță la impozitul forfetar. S-ar putea reveni la impozitul de 3% pentru IMM-uri
Renunțarea la impozitul minim pentru microîntreprinderi, începând cu 1 octombrie, era motivul pentru care Guvernul intenționa să introducă începând cu anul viitor impozitul forfetar. Au apărut, însă, motive de îngrijorare că introducerea unei astfel de taxe ar duce la probleme practice în colectarea impozitelor.
Urmează, în aceste condiții, discuții între Guvern și reprezentanții Fondului Monetar Internațional și ai Comisiei Europene pentru a stabili dacă se poate reintroduce impozitul de 3% pe veniturile IMM-urilor.
"Odată ce ne vom situa în mod ferm pe traiectoria necesară pentru a realiza ţinta de deficit pe care ne-o propunem, vom întreprinde - cu asistenţă tehnică de la FMI şi în consultare cu CE şi Banca Mondială - o analiză cuprinzătoare a sistemului fiscal în vederea unei optimizări neutre din punct de vedere al veniturilor şi simplificării acestuia", a transmis Guvernul celor de la FMI, potrivit unei scrisori făcută publică de Mediafax. (Foto: echipadeimagine.ro)
Optimal Media