Optimal Media
  Justitie & Afaceri Interne
05.02.2011

Mai mult de jumatate dintre misiunile pilotilor MAI in 2010 au fost efectuate in scop umanitar

In anul 2010, angajaţii Inspectoratul General de Aviaţie din cadrul Ministrului Administraţiei şi Internelor au executat 2.840 de ore de zbor, mai mult de jumătate fiind axate pe misiunile umanitare, în cooperare cu S.M.U.R.D.


Cele mai importante dintre acestea au vizat transportul medical de urgenţă al bolnavilor aflaţi în stare critică, precum şi intervenţiile la faţa locului în cazul accidentelor rutiere grave. Astfel, în 2010 s-au desfăşurat 936 de astfel de misiuni, însumând 1.536 de ore de zbor, prin Punctele de Operare Aeromedicală S.M.U.R.D. Bucureşti, Târgu Mureş şi Iaşi.


Au fost executate 7 misiuni speciale şi de antrenament, în cooperare cu medicii şi asistenţii S.M.U.R.D., în scopul pregătirii şi familiarizării acestora cu condiţiile speciale de lucru în zbor.


În anul 2010 au fost îndeplinite misiuni umanitare – altele decât cele în cooperare cu S.M.U.R.D. – având ca scop căutarea-salvarea unor persoane aflate în situaţii deosebite sau transportul de urgenţă către unităţile spitaliceşti.


O altă dimensiune importantă a activităţii Inspectoratului General de Aviaţie a fost reprezentată de misiunile de sprijin aerian pentru structurile operative ale M.A.I. Astfel, aproximativ 580 ore de zbor au fost desfăşurate în cooperare cu Poliţia de Frontieră, Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă, Poliţia Română, Jandarmeria Română şi Direcţia Generală Anticorupţie. Specificul acestora a fost direct corelat cu obiectul şi complexitatea misiunilor structurilor implicate, variind de la cercetarea, supravegherea şi coordonarea din aer a acţiunilor pentru menţinerea ordinii şi liniştii publice, la acţiuni de salvare şi evacuare a persoanelor şi bunurilor materiale afectate sau periclitate de calamităţi naturale, accidente, incendii sau explozii.


Totodată, activitatea de sprijin aerian asigurată de structurile Inspectoratului General de Aviaţie a avut ca obiect căutarea, salvarea şi evacuarea persoanelor aflate în dificultate sau a căror viaţă este pusă în pericol, transportul efectivelor M.A.I. în zone inaccesibile altor mijloace de deplasare, sau cercetarea aeriană şi supravegherea traficului rutier pe principalele artere de circulaţie, pe cuprinsul cărora au loc frecvent blocaje în trafic sau incidente rutiere.


În anul 2010, activitatea aeronautică a I.G.Av. la nivel internaţional a totalizat un număr de 277 de ore de zbor, determinate în special de sarcinile ce revin Ministerului Administraţiei şi Internelor privind securizarea frontierelor externe ale Uniunii Europene, pregătirii pentru integrarea în Spaţiul Schengen şi a relaţionării cu Agenţia Europeană FRONTEX.


Piloţii M.A.I. au acordat sprijin autorităţilor din Republica Moldova, într-o misiune având ca scop cercetarea din aer şi evaluarea situaţiei în zonele afectate de inundaţii de pe malul stâng al Prutului, în luna iulie 2010.


Optimal Media

captcha reîncarcă imaginea
Categorii
Actualitate
Politic
Economic
Social
Optimal Antidrog
Tema saptamanii
Stiri interne
Justitie & Afaceri Interne
Externe
Apărare
Administratie
Prim plan
Reportaj
Accente
Sănătate
Opinii
Cultură, educaţie
Media, publicitate
Derapaje
Campanii sociale
Sport/Turism
Romania asa cum este
Dosare istorice
Divertisment
Filme
Filmulete haioase
Joburi
Romanii de pretutindeni
Student Press
Timp liber
Stiri ultima ora
Un nou post de secretar de stat la MAI (surse)
Potrivit realitatea.net, in MAI ar urma sa se infiinteze un nou post de secretar de stat pentru relatia cu Parlamentul. Numele care se vehiculeaza pentru aceasta functie este cel al lui Şerban Nicolae, care a mai detinut o functie similara in perioada 2009, in timpul guvernarii PDL-PSD. Nicolae este un apropiat al fostului presedinte Ion...
Abonare Newsletter
Nume:
E-mail:

PRODUCTII VIDEO ALE COMPANIEI OPTIMAL MEDIA SOLUTION Tel. comanda: 0722344124, e-mail: redactie@optimalmedia.ro

Acasa Companie Editoriale Publicaţii Martor Ocular Redacţie Contact
Actualizat:Zilnic, ISSN 2069 – 0045
Continutul acestui site este proprietatea Optimal Media Solution.
Este interzisa republicarea sau redistribuirea continutului fara mentionarea sursei.