MAI/ O nouă rundă de negocieri între ministrul Traian Igaş şi reprezentanţii poliţiştilor
Reprezentanţii poliţiştilor şi ministrul de Interne, Traian Igas, se întâlnesc din nou, la ora 9,00, pentru discuţii cu privire la reorganizarea sistemului şi la reducerile de venit anunţate pentru luna iunie.
La intalnirea anterioara, sindicalistii au cerut ca poliţiştii să se poată suspenda din funcţie pentru 2-3 ani şi să poată fi reîncadraţi, ulterior, la cerere, iar cei care îndeplinesc condiţiile minime de pensionare - să primească salarii compensatorii.
Sindicatul Pro Lex a reiterat propunerea mai veche de renuntare la salariile de merit si la cele pentru rezultate de exceptie, ca solutie alternativa la disponibilizarile de personal.
La negocierile anterioare s-a stabilit, de comun acord, ca angajaţii care părăsesc sistemul înainte de încheierea contractului să nu mai plătească diferenţa taxelor de şcolarizare.
Reprezentantii sindicatelor au mai cerut ca alocaţia de hrană să nu mai fie micşorată, iar Executivul să aloce suma necesara din Fondul de Rezervă.
Sindicalistii de la SNPPC au recunoscut ca, dupa ultimul miting, a aparut o anunita deschidere din partea ministrului Igas.
“Suntem atenţi - şi nu direct suspicioşi- ca să nu fim amăgiţi cu o falsă deschidere care să mascheze o tragere de timp, după imensa presiune ridicată de SNPPC, prin recentele mitinguri, prin intervenţia provocată direct în Parlamentul European, la dezbaterile pe tema Schengen şi prin sensibilizarea – cu succes- a multor parlamentari români care au votat contra proiectelor iniţiate de M.A.I. pentru disponibilizarea personalului”, informeaza site-ul SNPPC.
Optimal Media