Optimal Media
Concursul Național de Literatură REȚEAUA LITERARĂ - ediția a V-a - 2019  |   DRUMUL POVEȘTILOR. PE URMELE MARILOR POVESTITORI, un proiect menit să îi aducă pe copii mai aproape de autorii români de povești  |   Prejudiciu produs statului român, recuperat  |   Crăciun Fericit tuturor prietenilor!  |   Semnarea Programului de cooperare culturală între Ministerul Culturii și Identității Naționale și Ministerul Culturii din Palestina  |  
  Prim plan
15.06.2015

Rezultatele Concursului național de creație literară TINERE CONDEIE, ediția 2015, organizat de Ministerul Educației și Cercetării Științifice


Concursul național de creație literară TINERE CONDEIE, ediția 2015, a ajuns la final. Juriul național, format din scriitori și cadre didactice cu mare experianță, a corectat circa 900 de lucrări aparținând unui număr de 310 elevi provenind din 23 de județe și Capitală. După parcurgerea lucărilor, care au fost împărțite pe secțiunile proză, poezie, dramaturgie și eseistică, juriul a stabilit un număr de 80 de laureați (25 de la clasele VII-VIII) și 55 de la clasele IX-XII, așa cum prevede regulamentul actual al celui mai vechi concurs de creație literară pentru elevi din țară, ajuns la cea de a 49-a ediție.
37 dintre elevii laureați vor merge, în perioada 31 august-5 seprembrie, într-o tabără de creație literară in județul Iași, iar cele mai bune lucrări ale acestor elevi vor fi publicate într-o antologie care va vedea lumina tiparului în 2017.

Iată lista elevilor care vor merge în tabăra de creație, însoțiți de profesorii care i-au pregătit:
Clasele VII-VIII:
1) Lipcei Coralia, clasa a VIII-a Sc. Gimnaziala Octavian Goga Satu Mare 9.66
2) Berar Ana Maria, clasa a VIII -a C. T. Energetic Dragomir Hurmuzescu din Deva 9.50
3) Ghiga Oana Maria, VIII Colegiul National Iasi 9.50
4) Hordilă Alessandra, VII Liceul Teoretic Vasile Alecsandri Iasi 9.50
5) Marin Elena, VII Sc Gimnaziala Alexandru Ciucurencu, Tulcea 9.50
6) Popa Ioana Maria, VIII Colegiul National Iasi 9.50
7) Savici Ana, VIII Scoala Gimnaziala Nicu Albu Piatra Neamț 9,50
8) Zăbavă Bianca, VII Sc Gimazială 3 Slobozia 9.33
9) Băcioiu Evelina, VIII Sc. Gimnazială Costești 9.33
10) Militaru Teodora, Scoala Traian Craiova 9.33
11) Birtea Alexandra Sc. Gimnaziala nr. 1 Tg. Ocna, Bacău 9.33
12) Ipate Daria, VIII Liceul Tehnologic Vasile Slav, Neamț, 9,25
Casele IX-XII
1) Coste Aura Colegiul Tehnic Transilvania din Deva 10.00
2) Mancu Oana, IX CN B.P. Hașdeu 10.00
3) Micu Iulian, clasa a XII a Seminarul teologic Ortodox Sfântul Ioan Casian, Tulcea 9.83
4) Pop Sebastian Liceul Al Macedonski, Craiova 9.83
5) Onete Ștefan Liceul C. Brâncoveanu Dăbuleni 9.83
6) Pătrău Alexandra, XII Colegiul C. Negruzzi Iasi 9.66
7) Mocanu Sorin Valentin a X-a Liceul Teoretic Grigore Moisil din Tulcea 9.66
8) Sima Simina Maria, X CN B.P. Hașdeu 9.66
9) Temneanu Irina, clasa a X a Liceul Teoretic Grigore Moisil din Tulcea 9.66
10) Jegu Teodor, IX Clubul Copiilor Medgidia 9.66
11) Reinerth Raluca, clasa a X a Colegiul Național Iancu de Hunedoara, Hunedoara 9.66
12) Pătrău Alexandra, XII Colegiul C. Negruzzi Iasi 9.66
13) Gârlovan Aura XII CT Danubiana Roman Neamț 9,62
14) Malenda Alexandra Diana, IX Lic. Teoretic Gheorghe Munteanu Murgoci, Tulcea 9.61
15) Brumă Cosmin Ionuț, IX CN Ștefan cel Mare Suceava 9.50
16) Temeș Bianca Diana . XII Liceul Pedagogic Gh Sincai, Zalău, Salaj 9.50
17) Beldeanu Diana, XI CN Petru Rares Suceava 9.50
18) Ciobanu Andrei, XII, CN Iasi 9,50
19) Chiaș Iosefina CN Petru Rares Piatra Neamț 9,50
20) Răduț Ioana Cristina, XII Palatul Copiilor Pitești 9.44
21) Popovici Cristina Paraschiva, a XI-a Colegiul Național Militar Stefan cel Mare 9.42
22) Spânu Anca Alena, XII CN Mihai Sadoveanu, Pașcani 9.40
23) Răpeanu Miruna, X CN B.P. Hașdeu 9.35
24) Dîscă Cezara Melinda, XI CN Iasi 9.33
25) Căprioară Diana, clasa a XI a Liceul Teoretic Ovidius, din Constanța 9.33

Lista celor 80 de laureați
Clasamentul TINERE CONDEIE clasele VII-VIII
Ediția 2015
1) Lipcei Coralia, clasa a VIII-a Sc. Gimnaziala Octavian Goga Satu Mare 9.66
2) Berar Ana Maria, clasa a VIII -a C. T.Energetic Dragomir Hurmuzescu din Deva 9.50
3) Ghiga Oana Maria, VIII Colegiul National Iasi 9.50
4) Hordilă Alessandra, VII Liceul Teoretic Vasile Alecsandri Iasi 9.50
5) Marin Elena, VII Sc. Gimnaziala Alexandru Ciucurencu, Tulcea 9.50
6) Popa Ioana Maria, VIII Colegiul National Iasi 9.50
7) Savici Ana, VIII Scoala Gimnaziala Nicu Albu Piatra Neamț 9,50
8) Zăbavă Bianca, VII Sc. Gimazială 3 Slobozia 9.33
9) Băcioiu Evelina, VIII Sc. Gimnazială Costești 9.33
10) Militaru Teodora, Scoala Traian Craiova 9.33
11) Birtea Alexandra Sc. Gimnaziala nr. 1 Tg. Ocna, Bacău 9.33
12) Ipate Daria, VIII Liceul Tehnologic Vasile Slav, Neamț, 9,25
13) Mureșean Bianca, clasa a VIII a Școala Gimnazială Gheorghe Lazăr din Zalău 9.16
14) Frățilă Lidia Gabriela, clasa VIII Clubul Copiilor Medgidia 9
15) Bădițescu Diana, VIII Sc. Gimnazială Nanu Muscel, Câmpulung 9
16) Dedu Cătălina, VIII Școala Gimnazială Scurtești 9
17) Ionescu Nicoleta, VIII Scoala Gimnazială Scurtești 8.85
18) Zibileanu Maria, VIII Lic. Teoretic Gr. Moisil Tulcea 8.83
19) Cicur Oana, VII Sc Gimnazială nr. 8 Sibiu 8.83
20) Călina Florian Chiriac Școala Traian Craiova 8.83
21) Zota Mădălina, VIII Scoala Gimnaziala George Emil Palade, Buzău 8.83
22) Sidor Cristiana, VIII Liceul de Arta Corneliu Baba, Bistrița 8.72
23) Stefan Dalia, VII Scoala George Emil Palade 8.68
24) Moț Amalia Miriam, VII Sc Gimnaziala nr. 11 Oradea 8.68
25) Breban Bianca, VIII Sc Gimnziala Gh. Lazăr Zalău 8.67

Clasamentul TINERE CONDEIE clasele IX-XII
Ediția 2015
1) Coste Aura Colegiul Tehnic Transilvania din Deva 10.00
2) Mancu Oana, IX CN B.P. Hașdeu 10.00
3) Micu Iulian, clasa a XII a Seminarul teologic Ortodox Sfântul Ioan Casian, Tulcea 9.83
4) Pop Sebastian Liceul Al Macedonski, Craiova 9.83
5) Onete Ștefan Liceul C. Brâncoveanu Dăbuleni 9.83
6) Pătrău Alexandra, XII Colegiul C. Negruzzi Iasi 9.66
7) Mocanu Sorin Valentin a X-a Liceul Teoretic Grigore Moisil din Tulcea 9.66
8) Sima Simina Maria, X CN B.P. Hașdeu 9.66
9) Temneanu Irina, clasa a X a Liceul Teoretic Grigore Moisil din Tulcea 9.66
10) Jegu Teodor, IX Clubul Copiilor Medgidia 9.66
11) Reinerth Raluca, clasa a X a Colegiul Național Iancu de Hunedoara, Hunedoara 9.66
12) Pătrău Alexandra, XII Colegiul C. Negruzzi Iasi 9.66
13) Gârlovan Aura XII CT Danubiana Roman Neamț 9,62
14) Malenda Alexandra Diana, IX Lic Teoretic Gheorghe Munteanu Murgoci, Tulcea 9.61
15) Brumă Cosmin Ionuț, IX CN Ștefan cel Mare Suceava 9.50
16) Temeș Bianca Diana . XII Liceul Pedagogic Gh Sincai, Zalău, Salaj 9.50
17) Beldeanu Diana, XI CN Petru Rares Suceava 9.50
18) Ciobanu Andrei, XII, CN Iasi 9,50
19) Chiaș Iosefina CN Petru Rares Piatra Neamț 9,50
20) Răduț Ioana Cristina, XII Palatul Copiilor Pitești 9.44
21) Popovici Cristina Paraschiva, a XI-a Colegiul Național Militar Stefan cel Mare 9.42
22) Spânu Anca Alena, XII CN Mihai Sadoveanu, Pașcani 9.40
23) Răpeanu Miruna, X CN B.P. Hașdeu 9.35
24) Dîscă Cezara Melinda, XI CN Iasi 9.33
25) Căprioară Diana, clasa a XI a Liceul Teoretic Ovidius, din Constanța 9.33
26) Bora Ancuța, XII CN Liviu Rebreanu, Bistrița 9.33
27) Varga Antonia, IX CN Doamna Stanca Satu Mare 9.33
28) Stănciuc Estera, XI CN Petru Rareș Suceava 9.33
29) Diaconescu Ioana Catalina, X CN Nicolae Titulescu, Pucioasa, 9.33
30) Mureșan Sebastian, XI Colegiul Agricol Daniil Popovici Barcianu, Sibiu 9.33
31) Pînzaru Emanuela, a XI-a Colegiul National Petru Rares, Suceava 9.33
32) Enola Camelia Jicanu, XCN Titeica, Mehedinti 9.33
33) Ioana-Irina Rezuș, XI Colegiul Costache Negruzzi, Iasi 9.33
34) Iștoc Adelina, IX CN Roman Vodă, Roman, Neamț 9,33
35) Grigore Ana Maria Gabriela Craiova 9.33
36) Vraciu Dorina, XI Liceul Teoretic St. L. Roth, Sibiu 9.16
37) Nagy-Kulcsar Robert Emanuel, cl XI Liceul Teoretic I. Agârbiceanu, Jibiu 9.16
38) Coștiug Bianca, XI Colegiul Național Petru Rareș, Suceava 9.16
39) Chende Dana, XI Liceul Teoretic I. Agârbiceanu, Jibou 9.16
40) Bârsan Alexandra, XII Colegiul Național Al D. Ghica Alexandria 9.16
41) Dinu Petruța, IX CN B.P. Hașdeu 9.16
42) Georgiana Sârbu, X CN Gh Titeica, Mehedinti 9.16
43) Muresan Sebastian, XI Colegiul Agricol Daniil Popovici Barcianu Sibiu 9.16
44) Onofraș Costel, XII Liceul Teoretic C. Noica, Sibiu 9.16
45) Andrecuț Alexandra Ionuța, X Palatul Copiilor Bistrița 9.12
46) Assami Muma, XII Liceul Teoretic Vasile Alecsandri Iasi 9.11
47) Ivașcu Mihai, XI CN Grigore Moisil Bucuresti 9.11
48) Danilov Oana-Maria, a IX-a Liceul Teoretic Grigore Moisil din Tulcea 9
49) June Ana-Maria, Cl X Colegiul Decebal Deva 9
50) Pintilie Andra Elena, a IX-a Colegiul National de Arta Octav Băncila Iasi 9
51) Horbenco Ana-Andreea, XI Colegiul National Spiru Haret Tulcea 9
52) Bucnaru Raluca, X Colegiul National Mihai Viteazul, Slobozia 9
53) Olteanu Andra Anamaria,a X-a Lic Teoretic Al I. Cuza, Alexandri 9
54) Răduță Mircea-Teodor X- Liceul Teoretic Grigore Moisil din Tulcea 9
55) Stoleru Georgiana Ingrid, XII CN Iasi 9

Juriul a fost format din: Petre Crăciun, scriitor, directorul portalului LITERATURĂ COPII (președinte), Victor Gh Stan, directorul revistei și al clubului de literatură Clipe albastre, Adrian Costache, profesor și scriitor, Ion C. Ștefan, scriitor, Nicolae Rotaru, scriitor, Andreea Marin – jurnalist, Radio România Actualități, Mihai Morar, profesor și inspector de limba română, Anca Oprea, profesor de limba română, Maria Postu și Viorica Provian, profesoare de limba română.
Literatură Copii
captcha reîncarcă imaginea

Categorii
Actualitate
Politic
Economic
Social
Optimal Antidrog
Actualitatea Europeana
Stiri interne
Justitie & Afaceri Interne
Externe
Apărare
Administratie
Prim plan
Reportaj
Accente
Sănătate
Opinii
Cultură, educaţie
Media, publicitate
Derapaje
Campanii sociale
Sport/Turism
Romania asa cum este
Dosare istorice
Divertisment
Filme
Filmulete haioase
Joburi
Romanii de pretutindeni
Student Press
Spoturi antidrog
Timp liber
Stiri ultima ora
Activitatea Lecturile Regatul Cuvintelor de la Biblioteca Națională din ziua de 27 iunie, ora 18.00, este dedicată concursuluiTinere Condeie.
Activitatea ”Lecturile Regatul Cuvintelor” de la Biblioteca Națională din ziua de 27 iunie, ora 18.00, este dedicată celui mai longeviv concurs de creație literară pentru elevi - Tinere Condeie. Sunt invitați să citească din opera lor laureații din toate timpurile ai concursului, participanții la cenaclul...
Abonare Newsletter
Nume:
E-mail:

PRODUCTII VIDEO ALE COMPANIEI OPTIMAL MEDIA SOLUTION Tel. comanda: 0722344124, e-mail: redactie@optimalmedia.ro

Acasa Companie Editoriale Publicaţii Martor Ocular Redacţie Contact
Actualizat:Zilnic, ISSN 2069 – 0045
Continutul acestui site este proprietatea Optimal Media Solution.
Este interzisa republicarea sau redistribuirea continutului fara mentionarea sursei.