Optimal Media
Schimb de experienţă între bibliotecarii din Basarabia şi cei din România  |   Stimulente financiare pentru elevii care au obținut media generală 10 la examenele naționale din acest an  |   Festivalul Internaţional Cerbul de Aur va avea loc în perioada 29 august – 2 septembrie a.c., în Piaţa Sfatului din Braşov  |   Realizatori din România la Festivalul Internaţional al Filmelor de Animaţie „ANIMATOR” de la Poznań  |   Osânda cărților, spectacol dedicat Centenarului Marii Uniri la Penitenciarul Rahova  |  
  Prim plan
12.06.2018

REZULTATELE CONCURSULUI TINERE CONDEIE EDITIA 2017. LOCURILE PENTRU TABARA SI LAUREAȚII

Vă facem cunoscut numele elevilor laureaţi la faza naţională a Concursului naţional „Tinere condeie”, ediţia 2018. Datorită numărului limitat de locuri, la tabăra naţională (16 – 21 iunie 2018 Muncel, judeţul Iași), vor beneficia de locuri gratuite doar o parte dintre elevii premiaţi. În anexă găsiţi numele elevilor premiaţi, așa cum au rezultat în urma jurizării naționale. Dintre aceștia, cei subliniați beneficiază de locuri gratuite în tabăra naţională. Inspectoratele școlare vor delega câte un profesor însoțitor, dintre cadrele didactice care pregătesc elevii selectați, din județele: Argeș (preia și elevii din județele Tulcea, Constanța, Teleorman și Municipiul București), Gorj (preia și elevii din județul Dolj), Sălaj (preia și elevii din județele Bihor și Hunedoara), Bistrița (preia și elevii din județele Mureș, Sibiu și Argeș), Buzău (preia și elevii din Galați, Bacău și Vaslui) Iași (preia și elevii din Suceava și Botoșani). În cazul în care unii dintre elevii care beneficiază de locuri gratuite nu doresc sau nu pot participa la tabără, vor fi selectaţi de către inspectoratele școlare alţi elevi dintre cei premiați.

În tabără vor fi prezenți președintele și un membru al juriului național, care vor asigura programul educativ al concursului (ateliere, vizite, întâlniri cu specialiști etc.). La prima ședință tehnică din tabără se va nominaliza și directorul administrativ al concursului, dintre profesorii prezenți. Acesta va avea rolul de a se ocupa de detaliile logistice ale taberei, împreună cu administratorul centrului de agrement.
Organizatorii vor acoperi cheltuielile de cazare și masă, transportul profesorilor însoțitori va fi asigurat de inspectoratul școlar de proveniență, iar cheltuielile de transport ale elevilor vor fi asigurate de unitatea de învățământ de unde provine fiecare participant.
Informaţii suplimentare se pot obţine de la dl. Daniel Stătescu, director DJST Iași (tel. 0766.298.429) şi de la președintele juriului, dl. Petre Crăciun (tel. 0722 344 124). Vă rugăm să confirmaţi participarea elevilor şi a profesorilor însoţitori la adresa de e-mail concursultinerecondeie@gmail.com, până la data de 14 iunie 2018.


Director General
Mihaela Tania IRIMIA


Director
Cecilia IUGA
Inspector de specialitate
Cătălina Catalina Chendea


Mulțumim juriului format din: Mihaela Hură, Nicolae Rotaru, Kuttesch Nicoleta, Anca Oprea și Andreea-Vichi Marin. Președintele juriului: Petre Crăciun


IMPORTANT: Ii rugam pe elevii care vor veni in tabără să aducă pe suport electronic lucrările cu care au participat la concurs. Vor intra in antologia de anul viitor.


Elevi premiaţi la concursul „Tinere condeie” 2018


Clasele VII - VIII
Merg in tabara


Nr. Numele elevului Unitatea școlară Premiul
1 Surugiu Maria Școala „Manolache Costache Epureanu” Bârlad I
2 Andronicescu Ioana Școala „George Voievidca” C-lung Moldovenesc I
3 Pîrvulescu Alexandru Școala „Constantin Săvoiu” Tg. Jiu I
4 Ciot-Monda Elena Școala Josenii Bârgăului, Bistrița Năsăud I
5 Stănescu Francesca Colegiul Tehnic Energetic „D. Hurmuzescu” Deva I
6 Huțanu Lorena Colegiul Național Iași I
7 Roșu Maria Școala „Grigore Antipa” Botoșani I
8 Solomon Maria Colegiul Național „Vasile Alecsandri” Bacău I
9 Lăcătușu Alexandru Colegiul Național „Costache Negruzzi” Iași I
10 Ionescu Petru Școala Gimnazială nr. 2 Videle I
11 Bacriu Iuliana Școala „Ioan Slavici” Sibiu II
12 Giuglea Ramona Școala „Traian” Craiova II
13 Agapi Loredana Colegiul Național „Vasile Alecsandri” Galați III
14 Vrabie Alessandra Școala „Titu Maiorescu” Iași III
15 Munteanu Horia Colegiul Național Iași III
16 Prodea Cosmin Colegiul Național „Cuza Vodă” Huși III
17 Mureșan Alexandra Școala „Corneliu Coposu” Zalău III
18 Mira Zaharia Colegiul Național „Emil Racoviță” Iași III.


Laureați:
19 Ivaniuc Roxana Școala „Miron Costin” Suceava M
20 Gabor Sorana Școala „Dr. Bernady Gyorgy” Tg. Mureș M
21 Roman Ancuța Colegiul Național „Traian” Dr. Tr. Severin M
22 Dobra Darius Colegiul Tehnic Energetic „D. Hurmuzescu” Deva M
23 Budeș Andreea Școala „Manolache Costache Epureanu” Bârlad M
24 Rami Mihai Cristescu Colegiul Economic „Emanoil Gojdu” Hunedoara M
25 Apostol Maria Camelia Școala „Iordache Cantacuzino” Pașcani M
26 Văduva Aylin Școala „George Emil Palade” Buzău M


Clasele IX - XII
Merg in tabara:


Nr Numele elevului Unitatea școlară
1 Brumă Cosmin Ionuț Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Suceava I
2 Duțoiu Bianca Colegiul Național „B.P. Hașdeu” Buzău I
3 Banu Ana Colegiul Național „Sf. Sava” București I
4 Tătărușanu Ioana Colegiul Național Iași I
5 Tudorache Andra Colegiul Economic „Virgil Madgearu” București I
6 Marc Alexandra Colegiul Național „Unirea” Tg. Mureș I
7 Radu Elena Teodora Colegiul Național „Mihai Eminescu” Buzău I
8 Teodorescu Ioana Teodora Colegiul Național „B.P. Hașdeu” Buzău I
9 Dorobăț Silvia Liceul de Arte „George Georgescu” Tulcea I
10 Țibuleac Violeta Colegiul Național „Petru Rareș” Suceava I
11 Suciu Paula Liceul de Artă „Tudor Jardea” Bistrița I
12 Goția Monica Ștefana Colegiul Național „Emanoil Gojdu” Oradea I
13 Hamza Diana Liceul Teoretic „Emil Racoviță” Galați I
14 Neagoe Georgiana Colegiul Național „Elena Cuza” București I
15 Șuteu Cătălin Liceul Vocațional Pedagogic „Mihai Eminescu” Tg. Mureș I
16 Ioana Buleancă Liceul Teoretic „Alexandru Ioan Cuza” Iași I
17 Tulbure Bianca Colegiul Național „Frații Buzești” Craiova I
18 Horea Emilian Palatul Copiilor Bistrița I
19 Toloargă Ioana Colegiul Național „Spiru Haret” Tg. Jiu I
20 Bocskai Eliza Colegiul Național „Andrei Mureșanu” Bistrița II
21 Olaru Elena Clubul Copiilor Medgidia II
22 Miulescu Eugenia Colegiul Național „General Gh. Magheru” Tg Jiu II
23 Tudor Alexandra Colegiul Național „B.P. Hașdeu” Buzău II
24 Dragu Alexa Liceul de Artă „Tudor Jardea” Bistrița II
25 Bejinariu Paul Colegiul Național „Spiru Haret” Suceava II
26 Mînzat Andreea Colegiul Național „Liviu Rebreanu” Bistrița II
27 Toader Ionuț Palatul Copiilor Pitești II.


Laureați:
28 Griga Ana-Maria Liceul de Artă „Tudor Jardea” Bistrița III
29 Rus Mihai Alexandru Colegiul Național „Decebal” Deva III
30 Chiujdea Ciprian Liceul Teoretic „Grigore Moisil” Tulcea III
31 Bulgaru Adina Liceul Teoretic „Grigore Moisil” Tulcea III
32 Pătru Andreea Colegiul Național„ Zinca Golescu” Pitești III
33 Șogor Anca Colegiul Național „Calistrat Hogaș” Tecuci III
34 Ipate Daria Colegiul Național „Roman Vodă” Roman III
35 Gheorghiu Iuliana Colegiul Național „Cuza Vodă” Huși III
36 Roiu Oana Colegiul Național „Mihai Eminescu” Iași III
37 Vrînceanu Diana Colegiul Național „B.P. Hașdeu” Buzău III
38 Iuriusciu Teodora Liceul Tehnologic „Tomșa Vodă” Solca III
39 Postolache Diana Elena Colegiul Național Iași III
40 Ciot-Monda Diana Colegiul Național „Andrei Mureșanu” Bistrița III
41 Răchitan Maria Colegiul Național „Traian” Drobeta Turnu Severin III
42 Alexandra Săftoiu Colegiul Național „Mihai Eminescu” Buzău III
43 Voinea Ioan Alexandru Colegiul Național „Vasile Alecsandri” Galați III
44 Anghel Ovidiu Colegiul Național „B.P. Hașdeu” Buzău III
45 Popescu Karina Colegiul Național „Frații Buzești” Craiova III
46 Scutaru Ioana Colegiul Național „Costache Negri” Galați III
47 Nistor Irena Colegiul Național Militar „Ștefan cel Mare” Câmpulung Moldovenesc M
48 Bărbieru Ioana, Colegiul Național „Cuza Vodă” Huși M
49 Lazarovici Andreea Colegiul Național „Mihai Eminescu” Buzău M
50 Pop Maria Liceul de Artă „Tudor Jardea” Bistrița M
51 Cîlțaru Ana-Maria Colegiul Național Pedagogic „Șt. Odobleja” Dr. Tr. Severin M
52 Moldovan Alexia Colegiul Național „Liviu Rebreanu” Bistrița M
53 Cîrstea Natașa Palatul Copiilor Pitești M
54 Dumitrescu Oana Colegiul Național „Zinca Golescu” Pitești M
55 Gîlmeanu Anastasia Irina Colegiul Național „B.P. Hașdeu” Buzău M
56 Ciureș Ilinca Colegiul Național „Liviu Rebreanu” Bistrița M
57 Benția Anda Palatul Copiilor Pitești M
58 Lazăr Alina Colegiul Național „Spiru Haret” Suceava M
59 Ceornoleța Christina Colegiul Național „Petru Rareș” Piatra Neamț M
60 Dobromir Bianca Colegiul Național „Ecaterina Teodoroiu” Tg. Jiu M
61 Constantinescu Mihaela Liceul Teoretic „Ovidius” Constanța M
62 Codău Andrei Colegiul Național „Aurel Vlaicu” Orăștie M
63 Țuțuianu Corina Colegiul Național „Regina Maria” Constanța M
64 Manițiu Călin Colegiul Național „Aurel Vlaicu” Orăștie M
65 Popoviciu Ana Liceul Teoretic „Joseph Haltrich” Sighișoara M
66 Ionașcu Ioana Colegiul Național „B.P. Hașdeu” Buzău M
67 Călăfăteanu Andrei Liceul Teoretic „Mihai Viteazul” Băilești M
68 Calcan Florentina Liceul de Arte „Margareta Sterian” Buzău M
69 Duță S. Ștefania Colegiul Național „B.P. Hașdeu” Buzău M
70 Buzdugan Ioana Colegiul Național „Roman Vodă” Roman M
71 Luchian Raluca Liceul Teoretic „Mihai Viteazul” Băilești M
72 Tudor Andreea Liceul de Arte „Haricleea Darclee” Brăila M
73 Marciuc Bratrice Colegiul Național „Regina Maria” Constanța M
74 Coteț Șerban Liceul Teoretic „Constantin Brâncoveanu” Craiova M
75 Țucă Ionela Colegiul Național Pedagogic „Șt. Odobleja” Drobeta Turnu Severin M
76 Fulga Maria Colegiul Național „Frații Buzești” Craiova M
77 Barbu Maria Alexandra Colegiul Dobrogean „Spiru Haret” Tulcea M
78 Lazăr Cosmin Colegiul Național „Costache Negri” Galați M
79 Ciobanu Victor Colegiul Național „Ecaterina Teodoroiu” Tg. Jiu M
80 Popescu Maria Colegiul Național Iași M
81 Mirea Maria Ecaterina Colegiul Național „B.P. Hașdeu” Buzău M


captcha reîncarcă imaginea

Categorii
Actualitate
Politic
Economic
Social
Optimal Antidrog
Actualitatea Europeana
Stiri interne
Justitie & Afaceri Interne
Externe
Apărare
Administratie
Prim plan
Reportaj
Accente
Sănătate
Opinii
Cultură, educaţie
Media, publicitate
Derapaje
Campanii sociale
Sport/Turism
Romania asa cum este
Dosare istorice
Divertisment
Filme
Filmulete haioase
Joburi
Romanii de pretutindeni
Student Press
Spoturi antidrog
Timp liber
Stiri ultima ora
Activitatea Lecturile Regatul Cuvintelor de la Biblioteca Națională din ziua de 27 iunie, ora 18.00, este dedicată concursuluiTinere Condeie.
Activitatea ”Lecturile Regatul Cuvintelor” de la Biblioteca Națională din ziua de 27 iunie, ora 18.00, este dedicată celui mai longeviv concurs de creație literară pentru elevi - Tinere Condeie. Sunt invitați să citească din opera lor laureații din toate timpurile ai concursului, participanții la cenaclul...
Abonare Newsletter
Nume:
E-mail:

PRODUCTII VIDEO ALE COMPANIEI OPTIMAL MEDIA SOLUTION Tel. comanda: 0722344124, e-mail: redactie@optimalmedia.ro

Acasa Companie Editoriale Publicaţii Martor Ocular Redacţie Contact
Actualizat:Zilnic, ISSN 2069 – 0045
Continutul acestui site este proprietatea Optimal Media Solution.
Este interzisa republicarea sau redistribuirea continutului fara mentionarea sursei.